Sportisti, kuri ir veģetārā vai vegānā uztura piekritēji, jautājumus par sporta uzturu uzdod ar padziļinātu interesi. Līdzīgi, kā tas ir arī citās sporta tēmās, vienas pareizās vai nepareizās atbildes nav. Tomēr šajā rakstā apkoposim svarīgāko informāciju, kas palīdzēs rast atbildes uz to, kāds sporta uzturs ir piemērots veģetāriešiem un vegāniem, vai šāda diēta netraucē uzņemt sportistiem svarīgās uzturvielas un arī aktualizēsim produktus no FitFactory internetveikala, kas ir piemēroti sportistiem, kuri ievēro vegānisku vai veģetāru uzturu.
Vai ir atšķirība starp veģetāru un vegānisku sporta uzturu?
Galvenā atšķirība starp veģetāru un vegānisku sporta uzturu ir dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļu iekļaušana uzturā (tostarp, sporta pārtikā). Proti, gan veģetārs, gan vegāns uzturs ir balstīts uz augu izcelsmes produktiem, taču veģetārais uzturs izslēdz tikai dzīvnieku gaļas iekļaušanu ēdienkartē, savukārt vegānisks – izslēdz jebkāda veida dzīvnieku izcelsmes produktu lietošanu uzturā.
Kādas uzturvielas nepieciešams iekļaut sporta ēdienkartē vegāniem un veģetāriešiem?
Sportistu uzturs ir sarežģīts, un tas ir atkarīgs ne tikai no ēdienu preferencēm vai izvēlētās diētas, bet arī no individuālā sportista vecuma, dzimuma, veselības stāvokļa, kā arī sporta veida un slodzes. Ja sportists ir veģetārā vai vegānā uztura piekritējs, tad šiem faktoriem jāpievērš papildu uzmanība. Kopīgā iezīme ir tāda, ka sportistiem, kas ievēro veģetāro vai vegāno diētu, nepieciešams uzņemt papildu olbaltumvielas, ogļhidrātus un taukus, lai nodrošinātu pietiekamas enerģijas, vitamīnu un minerālvielu rezerves organismā.
Vērts minēt to, ka starp izciliem sportistiem ir daudz tādu, kuri piekopj vegānismu vai veģetārismu, un joprojām gūst izcilus sasniegumus. Kā piemērus var minēt Deivu Skotu – piecreizēju uzvarētāju Havaju dzelzsvīru triatlonā, atlētu Karlu Lūisu, kurš ir ieguvis 9 olimpiskās zelta medaļas, kā arī tenisisti Serēnu Viljamsu. Tomēr būtiski saprast, ka šie un citi sportisti nepārtiek no augļiem un dārzeņiem vien. Viņu sasniegumi norāda uz to, ka sastādītā ēdienkarte ir pārdomāta līdz sīkumiem, iekļaujot visas nepieciešamās uzturvielas un novēršot to deficītu.
Vai iespējams uzņemt pietiekamu enerģijas un uzturvielu daudzumu ar pārtiku?
Tā kā vegānu un veģetāriešu uzturā ir daudz ogu, augļu un graudaugu, ogļhidrātu deficīts ir praktiski neiespējams. Runājot par olbaltumvielām, parasti šajās diētās to daudzums tiek uzņemts rekomendētajā devā, tomēr jāatceras, ka sportistiem visbiežāk nepieciešams paaugstināt olbaltumvielu daudzumu, lai tās atbilstu izvēlētajai slodzei. Lai to panāktu, uzturā ieteicams iekļaut vairāk augu vai augu izcelsmes proteīnus (vegāniem) un olas, biezpienu, jogurtu – veģetāriešiem. Tāpat jāparūpējas par tādu produktu kā lēcu, sēklu, riekstu un riekstu sviestu, kā arī pupiņu iekļaušanu ikdienas malītēs. Kas attiecas uz taukiem, tad to proporcijai uzturā ieteicams sastādīt 25-30% no kopējās enerģijas. Lai uzņemtu taukus pietiekamā daudzumā, ieteicams pievērst uzmanību Omega-3 taukskābēm, piena produktiem un olām (veģetāriešiem), kā arī kokosriekstu eļļai, sēklām – linsēklām, čia sēklām, rapšu sēklām, kaņepju sēklām – un riekstiem (vegāniem).
Papildus optimālai ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu uzņemšanai, sportistiem, kas ievēro veģetāro vai vegāno diētu, vēlams padomāt arī par papildu vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu, piemēram:
- Ar dzelzi bagātiem produktiem (spināti, lēcas, tofu, pupiņas);
- Ar C vitamīnu bagātiem produktiem (citrusaugļi, brokoļi, tomāni, paprika);
- Ar kalciju bagātiem produktiem (brokoļi, spināti, mandeles);
- Ar B12 vitamīnu bagātiem produktiem (graudaugi un sojas piens).
Kādu sporta pārtiku iekļaut uzturā veģetāriešiem un vegāniem?
Sportistiem, kuri ikdienā saskaras ar intensīvu fizisko slodzi, visbiežāk nepieciešams uzņemt papildu olbaltumvielas, vitamīnus un minerālus, ko ne vienmēr izdodas izdarīt ar dabisko pārtiku. Šādā gadījumā lieliski līdz dažādi uztura bagātinātāji.
Lūk, kādi veģetāriešiem un vegāniem piemēroti produkti atrodami FitFactory internetveikalā:
- 100% augu proteīns – vegāniem un veģetāriešiem piemērots proteīns, kas veicina muskuļu atjaunošanos un augšanu, kā arī fiziskā snieguma uzlabošanos;
- vegānu proteīns – produktā iekļauti 7 augu proteīna avoti, proti, sojas olbaltumvielu izolāts, zirņu, dzērveņu, rīsu, saulespuķu, kaņepju un mandeļu olbaltumvielas;
- čia sēklas – vērtīga piedeva ar augstu šķiedrvielu un minerālvielu sastāvu;
- kaņepju proteīns – 100% kaņepju olbaltumvielu pulveris dažādu ēdienu un kokteiļu pagatavošanai;
- sojas olbaltumvielas – lieliska alternatīva piena olbaltumvielām, kas nesatur laktozi vai cukuru.
Ja esi sportists un ievēro vegānu vai veģetāru uzturu, ieskaties FitFactory plašajā piedāvājumā, lai atrastu lieliskus produktus savas veselības un sportiskā snieguma uzlabošanai!