Jau labu laiku apmeklē sporta zāli, taču vēlamie rezultāti vēl nav sasniegti? Iespējams, pie vainas ir kāda no 5 biežāk pieļautajām kļūdām trenažieru zālē! Zemāk iepazīsties ar praktiskiem padomiem, kas noderēs, lai turpmāk izvairītos no šīm kļūmēm!
1. Iesildīšanās trūkums
Viena no izplatītākajām kļūdām sporta zālē ir iesildīšanās trūkums vai nepilnīga iesildīšanās. Šis faktors ne tikai ietekmē treniņa efektivitāti un rezultātus, bet gan arī traumu risku. Ja muskuļi, saites un cīpslas nav iesilušas vai atbrīvojušās pirms treniņa, pastāv lielāks risks gūt izmežģītu locītavu vai sastieptu saišu traumas.
Iesildīšanos ieteicams sākt ar staipīšanos un visu locītavu izapļošanu, roku un kāju izvēzēšanu. Lai nepiemirstu iesildīt katru ķermeņa daļu, var veikt arī lēnu 2-3 minūšu skrējienu vai lēcienus ar lecamauklu.
2. Pārāk ilgi treniņi
Izrādās, pārāk ilgi treniņi var ne tikai nesniegt vēlamos rezultātus, bet pat pasliktināt tos. Pārlieku intensīva un nevienmērīga, bet ilgstoša slodze nogurdina lielās muskuļu grupas, līdz ar to lielāka slodze rodas mazajiem muskuļiem un saitēm, kas atkal noved pie augstāka traumu riska. Protams, pārāk ilgi un bieži treniņi rezultējas arī nepietiekamā atpūtā, kas neļauj pilnvērtīgi atjaunoties un augt muskuļiem. Lai no tā izvairītos, ieteicams sadalīt treniņus īsākās, bet intensīvākās daļās.
3. Atsildīšanās trūkums
Lai muskuļi ātrāk un labāk atjaunotos, pēc treniņa noteikti nedrīkst aizmirst arī atsildīties. Proti, sesijas beigās ieteicams samazināt slodzi un pēc tam arī izstaipīties. Izlaižot šo soli, fizisko aktivitāšu pozitīvais rezultāts samazinās, savukārt traumu risks – būtiski palielinās. Lai no tā izvairītos, ieteicams pēc katra treniņa veikt stiepšanos. Var veikt arī muskuļu izrullēšanu ar speciālu inventāru – ieskaties FitFactory masāžas ruļļu un piederumu klāstā, kas palīdzēs atbrīvot muskuļu saspringumu.
4. Treniņi bez progresa
Ja jau esi sastādījis savu treniņu programmu un plāno to pildīt turpmākos pāris gadus, mēs steigsim sarūgtināt – pieradinot ķermeni pie vienveidīgas slodzes, rezultāti izpaliks. Slodze un intensitāte ir regulāri jāmaina un jāpalielina, lai trenažieru zālē izdarītais būtu redzams arī spoguļa atspulgā. Pie viena treniņu plāna ir ieteicams pieturēties 6-8 nedēļas, un tad to mainīt, kas radīs ķermenim jaunu izaicinājumu attīstīties, kļūt izturīgākam un stiprākam.
5. Nepareizi izvēlēta treniņu metodika
Pēdējā, taču ne mazāk svarīgā kļūda trenažieru zālē ir nepareizi izvēlēta treniņu metodika. Pie šīs kļūdas varam pieskaitīt arī pārāk lielu svaru cilāšanu, kas ķermenim ir drīzāk traumatiski nekā noderīgi, kā arī nepareizi izvēlētu treniņu režīmu un slodzi. Ir ļoti svarīgi noteikti kādas muskuļu grupas un kurās dienās tiks trenētas, taču nepārslogojot organismu un sniedzot nepieciešamo atpūtu. Jāsaprot, ka atjaunošanās ir pamatu pamats jebkuram sporta veidam, arī treniņiem zālē, tāpēc nepārslogo sevi ar bezjēdzīgu svaru cilāšanu dienās, kad organisma rezerves ir tuvu nullei.
Ja vēlies paaugstināt treniņu efektivitāti, padomā par to kvalitāti, nevis kvantitāti. Šim nolūkam lieti noderēs FitFactory produktu klāstā atrodamais sporta inventārs, piemēram, smaguma atsvari, espanderis pretestības spēka radīšanai, preses rullītis, līdzsvara platforma un citi piederumi.