Piedzīta muskuļu sajūta un stīvums — ierasta lieta pēc treniņa. Kā ar to cīnīties? Muskuļu masāža ir risinājums. Cilvēkiem, kuri bieži trenējas, muskuļu masāža nav tikai luksusa procedūra, bet gan ikdienas nepieciešamība. Šajā rakstā noskaidro 5 lietas, ko noteikti jāzina par muskuļu masāžu.
1. Masāža mazina muskuļu spriedzi un uzlabo asinsriti
Muskuļu sasprindzinājumu izraisa muskuļu saraušanās, kad tie ir atslābināti. Ja muskuļos veidojas stress un spriedze, tas var arī samazināt asins plūsmu mīkstajos audos un ierobežot kustības iespējas. Masāža palīdz mazināt paaugstinātus muskuļu saspringuma simptomus, atslābinot muskuļu šķiedras un ļaujot muskuļiem atjaunot kustību, kā arī palielinot audu elastību. Masāžā tiek izmantoti dažādi paņēmieni, lai ārstētu saspringtas zonas. Rezumējot – tā palielina asins, skābekļa un barības vielu pieplūdumu muskuļos.
2. Masāžas ruļļi — ērts un praktisks treniņa piederums
Pēc kārtīgas fiziskas slodzes vai stundām ilgas sēdēšanas, muskuļu sāpes var būt ļoti nepatīkamas. Efektīvs līdzeklis sāpju mazināšanai ir masāžas rullis — stingrs putu veltnis, kas dziļas masāžas veikšanai izmanto Tavu ķermeņa svaru, radot spiedienu uz konkrēto vietu.
Tas ir izcili piemērots lielo muskuļu grupu masāžai. Piemēram, ja vēlies masēt muguru, augšstilbus vai sēžamvietu, vienkārši novieto rullīti zem attiecīgās zonas un rullē to ar kāju palīdzību. Lieliski masāžas ruļļi atrodami Fit Factory sortimentā:
Izvēlies sev piemērotāko variantu un vēro, kā pamazām ķermenis kļūst spēcīgāks, stāja stabilāka, un pašsajūta — daudzreiz labāka!
3. Masāža – pirms vai pēc treniņa?
Daži cilvēki pēc masāžas jūtas enerģijas pilni, kas ir ideāls stāvoklis treniņa uzsākšanai.
Savukārt citi uzskata, ka masāža viņus atslābina tik ļoti, ka uzsākt treniņu gluži vienkārši nav iespējams. Tas nozīmē, ka atbilde ir jāmeklē tajā, kas vislabāk der tieši Tev pašam.
Pirms treniņa veikta masāža ļauj muskuļiem sasildīties un izstaipīties, tostarp mazina stresu un spriedzi, kas ļauj treniņa laikā būt atslābinātam un koncentrētam, gūstot maksimālu efektu. Galvenais, kas jāpatur prātā pirms treniņa masāžā, ir tas, ka masāžai ir jābūt maigai un ar vieglām kustībām.
Pēc treniņa veiktā masāža palīdzēs mazināt muskuļu sāpes un iekaismu tajos. Jāņem vērā, ka šādā gadījumā tai jānotiek pēc iespējas ātrāk pēc treniņa. Šai masāžai ir jābūt dziļo audu vai sporta masāžai.
4. Kas jāievēro, veicot pašmasāžu?
Pašmasāžu var veikt ar pirkstiem, plaukstām un elkoņiem, kā arī vienkāršiem priekšmetiem, piemēram, tenisa bumbiņu vai masāžas rulli. Pašmasāža lieliski samazina stresu un muskuļu sāpes, ko izraisa intensīvs grafiks, nepareiza stāja vai pat hroniskas saslimšanas.
Ja ir vieglas muskuļu sāpes, pašmasāžu var veikt vienu vai divas minūtes, bet vismaz divas reizes dienā. Sāc ar vieglu spiedienu, pakāpeniski to palielinot. Pēc pašmasāžas procedūras ir nepieciešams maigi izstaipīt sāpošo muskuli.
5. SPA, fizioterapeits vai pašmasāža?
Masāžas terapija, kas ir viena no SPA piedāvātām procedūrām, ir terapeitiska procedūra, ko parasti izmanto tūlītējai muskuļu atslābināšanai, relaksācijai, kā arī spēcīgāku muskuļu sāpju mazināšanai. Savukārt fizioterapeita veiktā masāža sāpju mazināšanai, vairāk darbojas ar muskuļu rehabilitāciju un locītavu mobilizāciju, kā arī to funkciju atjaunošanu.
Daudzi cilvēki labprātāk izmanto pašmasāžas iespēju, jo atvieglot vieglas muskuļu sāpes ir iespējams arī, neapmeklējot īpašu procedūru. Lēmums starp SPA, fizioterapeitu vai pašmasāžu galu galā būs atkarīgs tikai un vienīgi no Taviem mērķiem, treniņu grafika un kopējā veselības stāvokļa.