Ziema ir piedzīvojumiem un tradīcijām bagāts gadalaiks, kad mēs varam ilgu laiku pavadīt ārā slidojot, slēpojot, kā arī baudot citus ziemas priekus. Tas ir laiks, kad vakarā varam cept piparkūkas un baudīt mīļākās tējas tasi, taču, līdz ar auksto gada laiku, daiļajam dzimumam ir jāpievērš lielāka uzmanība imunitātes stiprināšanai, lai aukstais laiks nenovājina organismu. Ziemā nepieciešams domāt vairāk par visu nepieciešamo vitamīnu uzņemšanu.
Zivju eļļa / Omega-3 – locītavu un sirds veselībai
Omega-3 taukskābes mazina sirds un asinsvadu slimību risku, palīdz uzturēt labu asinsvadu darbību, normālu asinsspiedienu, kā arī uzlabo gan smadzeņu, gan acu veselību. Omega-3 taukskābes stiprina arī imunitāti, veicina vielmaiņas procesus, uzlabo ādas, nagu un matu stāvokli, labvēlīgi ietekmē locītavu veselību, kā arī palīdz uzturēt normālu svaru.
D3 vitamīns – normālai muskuļu darbībai un stipriem kauliem
D vitamīnu no citām uzturvielām atšķir tas, ka cilvēka ķermenis to var sintezēt saules gaismas ietekmē. Mūsu platuma grādos saules gaisma ziemā (no oktobra līdz marta sākumam) nesatur pietiekami daudz UV starojumu, lai mūsu āda spētu ražot D vitamīnu. Tā kā D vitamīnu ir grūti uzņemt tikai ar pārtikas palīdzību, to ieteicams uzņemt ar uztura bagātinātāju palīdzību, it īpaši ziemas mēnešos, lai izvairītos no D vitamīna deficīta.
D3 vitamīns nodrošina normālu muskuļu darbību, uztur kaulu un zobu veselību, palīdzot uzturēt normālu kalcija līmeni asinīs, kā arī veicina normālu kalcija un fosfora uzsūkšanos organismā. Tas sekmē normālu imūnsistēmas darbību, kā arī tas nepieciešams šūnu dalīšanās procesiem.
Galvenie simptomi, kas liecina par D3 vitamīna trūkumu – vāji kauli, zobi, muskuļu sāpes, nogurums, enerģijas trūkums un pasliktināta imunitāte. D3 vitamīna trūkums var izraisīt noslieci uz depresiju, garastāvokļa svārstības un miega traucējumus.
C vitamīns Tavai imūnsistēmai, ādai, kauliem, nagiem un locītavu veselībai
Aukstā laikā visvairāk cieš mūsu āda un mati. Bieži vien ziemā nākas saskarties ar sausu un jutīgu ādu. Nepieciešams pievērst vairāk uzmanības ādas kopšanas līdzekļiem un izmantot tādus, kuru sastāvā ir C vitamīns, lai sniegtu ādai nepieciešamo atbalstu – to pabarotu un mitrinātu.
C vitamīns palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguvi, veicina normālu imūnsistēmas darbību, šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu, kā arī palīdz mazināt nogurumu un nespēku. C vitamīns veicina normālu kolagēna veidošanos, kas nepieciešams normālai asinsvadu, kaulu un skrimšļu darbībai. Tas nodrošina normālu nervu sistēmas darbību un palīdz atjaunot E vitamīna reducēto formu. C vitamīns uzlabo arī dzelzs uzsūkšanos organismā. Jā, tieši tik daudz vērtīgu īpašību mums dod pietiekams C vitamīna daudzums organismā!
Cinks veicina normālu imūnsistēmas darbību
Cinks piedalās vairākos svarīgos organisma procesos, veicinot vielmaiņu, imūno funkciju un normālu matu, nagu un ādas uzturēšanu. Diemžēl organisms pats cinku saražot nespēj.
Tā kā cinkam ir nozīmīga loma organisma funkcionēšanas nodrošināšanā, tā trūkums var izraisīt dažādas nopietnas saslimšanas – ādas slimības, izmaiņas kaulu masā, straujāku novecošanu, lēnāku brūču dzīšanu un citas.
Cinku iespējams uzņemt, lietojot kvalitatīvus uztura bagātinātājus vai arī ikdienā uzturā uzņemot daudz pārtikas produktus, kas satur cinku. Olbaltumvielām bagāti produkti satur vairāk cinka. Visaugstākais cinka saturs ir austerēs, bioloģiskā un ar zāli barotā liellopa un jēra gaļā, ķirbju sēklās, turku zirņos u.c.
Statistika uzrāda, ka aptuveni 75% cilvēku cieš no cinka deficīta, tāpēc uztura bagātinātāji var palīdzēt uzņemt pietiekamu cinka dienas devu.
B vitamīns enerģijai ziemā
B vitamīni ir atbildīgi par daudzām svarīgām vielmaiņas funkcijām. Lielāko daļu B vitamīnu ir vienkārši uzņemt ar pārtiku. B12 vitamīns atrodas dzīvnieku izcelsmes produktos. Šī iemesla dēļ veģetāriešiem un vegāniem, kuri ēd maz vai neēd dzīvnieku izcelsmes produktus, jāuzrauga B12 vitamīna līmenis un, ja nepieciešams, jālieto uztura bagātinātāji.
B12 vitamīna trūkums var izraisīt vairākas nopietnas veselības problēmas. Problēmas parasti attīstās pakāpeniski, bet var arī strauji pasliktināties. Zems B12 vitamīna līmenis ir saistīts arī dažādiem depresijas simptomiem, piemēram, garastāvokļa svārstībām un nogurumu.
Citi B12 vitamīna deficīta simptomi var būt tirpšanas sajūta rokās vai kājās, nespēja koncentrēties, neskaidra redze, pastāvīgs nogurums, nespēks, slikta pašsajūta, galvas reiboņi un ādas bālums.
Neaizmirsti pārbaudīt savu vitamīnu līmeni!
Ziemas sezonā sagatavo ne tikai savu slēpju komplektu, bet parūpējies arī par savu imūnsistēmu! Veic analīzes, dodies pie sava ģimenes ārsta un noskaidro, kādi vitamīni trūkst Tavam organismam, lai būtu veselība būtu laba arī ziemā un nebūtu jācieš no noguruma, depresijas, zema enerģijas līmeņa, trausliem matiem un nagiem vai ādas problēmām!