Kreatīns ir organiskā slāpekļa skābe, kas palīdz piegādāt enerģiju šūnām visā organismā, it īpaši muskuļu šūnās. Tas tiek ražots ķermenī, kā arī to var uzņemt ar uztura bagātinātāju palīdzību. Kreatīna uztura bagātinātājus visbiežāk mēdz lietot sportisti, lai uzlabotu savu sniegumu un palielinātu muskuļu masu, kā arī vecāka gadagājuma cilvēki, lai risinātu veselības problēmas, kas saistītas ar vielmaiņu.
Kreatīns tiek dabiski sintezēts organismā, kā arī ir atrodams dažādos produktos. Kreatīnam galvenā loma ir ATP (adenozīna trifosfāta) enerģijas ražošana, kas nodrošina muskuļu jaudu. Tieši kreatīns ir tas, kas nodrošina izturību augstas intensitātes treniņu laikā. Kreatīna trūkums mēdz būt iemesls tam, kāpēc mūsu muskuļi treniņa beigās ir pārslogoti. Uzzini ieteikumus kreatīna lietošanai, lai sasniegtu labākus rezultātus treniņu laikā.
Kreatīna lietošana treniņa laikā veicina ATP enerģijas ražošanu, tādējādi palielinot treniņu slodzi. Kreatīnam ir tieša saistība arī ar cilvēka muskuļu masas palielināšanu. Tas veicina olbaltumvielu sintēzi organismā, kas palielina muskuļu masu un slodzi, ko veicina fiziskās aktivitātes un treniņi.
Ne visas kreatīna labās īpašības saistītas ar muskuļu masas palielināšanu. Kreatīns spēj labvēlīgi ietekmēt cilvēka reakcijas spējas.
Kreatīns labvēlīgi ietekmē un paaugstina testosterona līmeni asinīs, kas nepieciešams ne tikai treniņos, bet arī ikdienā, ja saskaries ar pazeminātu testosterona līmeni asinīs.
Ļoti lielai daļai cilvēku treniņi uzlabo noskaņojumu un veiktspēju. Vai zināji, ka kreatīns spēj arī uzlabot Tavu kognitīvo sistēmu un atmiņu? Arī gadījumos, ja Tava veiktspēja ir labā kārtībā, tas spēj veikt nelielus uzlabojumus, lai Tu spētu funkcionēt vēl labāk. Tas noteikti palīdzēs arī treniņu laikā, ja nodarbojies ar sporta veidu, kurā nepieciešama ātra spriestspēja.
Treniņu laikā cilvēka muskuļu audos uzkrājas pienskābe, kas rada nepatīkamo dedzināšanas sajūtu muskuļos, ko rada muskuļu noārdīšanās. Pienskābes uzkrāšanās treniņu laikā ir normāls process, taču pārāk liels pienskābes daudzums var traucēt panākumu sasniegšanai. Kreatīns savukārt samazina pienskābes uzkrāšanos audos.
Ja izvēlies kreatīnu lietot pirms treniņa, tad labāku rezultātu sasniegšanai speciālisti iesaka uzņemt apmēram 0,1 gramus uz katru kilogramu ķermeņa svara, ja tas tiek lietots pirmo reizi. Pēc šī laika posma kreatīna līmenis jau būs nostabilizējies un pietiks ar mazāku devu. Šīs devas atkarīgas no cilvēka ķermeņa masas lieluma. Cilvēkiem, kas piekopj diētas, kā arī vegāniem un veģetāriešiem šī deva var būt lielāka, lai sasniegtu vēlamos rezultātus.
Uzņemt nepieciešamo kreatīna devu ar parastu ikdienas uzturu ir praktiski neiespējami. Lai palielinātu šo devu, kreatīnu ieteicams lietot pēc treniņiem. Tas palīdzēs atjaunot muskuļus, papildinās treniņu laikā izlietoto enerģiju un uzlabos Tavu pašsajūtu nākamajam treniņam. Kreatīnam piemīt dažādas labās īpašības, kas saistītas ar cilvēka muskuļu masas un audu labu fizisko stāvokli. Tas atbrīvo no nepatīkamām sajūtām un palielina Tavu jaudu fizisko treniņu laikā!