Uztura bagātinātāju un sporta pasaulē olbaltumvielas, neatkarīgi no tā, vai tās veidotas no sūkalām, vai citām izejvielām, tās ir vienas no svarīgākajiem organisma struktūras komponentēm. Olbaltumvielas veidojas no dažādām aminoskābēm to polimerizācijas rezultātā, savukārt aminoskābes visā mūsu organismā atbild par olbaltumvielu veidošanu, hormonu sintēzi, muskuļu audzēšanu un vēl daudziem citiem procesiem.
Ik reizi, kad nodarbojamies ar sportiskām aktivitātēm, mūsu ķermenim ir nepieciešams vairāk aminoskābju, lai tas spētu pilnvērtīgi darboties, veidojot proteīnus jeb olbaltumvielas. Tādēļ šajā rakstā uzzināsi, kādēļ sporta uzturā būtu jāiekļauj aminoskābes, kāda ir to nozīme un kādas aminoskābes, kā arī uztura bagātinātāji ir atrodami FitFactory internetveikalā!
Kas ir aminoskābes un kas notiek to deficīta gadījumā?
Aminoskābes ir organiski savienojumi, kas sastāv no slāpekļa, oglekļa, ūdeņraža un skābekļa. Tās atrodas visā mūsu organismā – muskuļos, audos, kaulos, ādā un ķermeņa šķidrumos. Lai organisms spētu augt un attīstīties, tam ir nepieciešamas 20 dažādas aminoskābes.
Aminoskābes iedalās divās grupās – aizvietojamās un neaizvietojamās aminoskābes. Aizvietojamās aminoskābes organismā saražojas pašas, taču neaizvietojamās nē. Lizīns, leicīns, izoleicīns un valīns ir tikai dažas no astoņām neaizvietojamām aminoskābēm, ko ķermenis pats sintezēt nespēj, tādēļ tās jāuzņem ar sporta uzturu.
Aminoskābju deficīts organismā var izraisīt imunitātes pasliktināšanos, gremošanas trakta problēmas, depresiju, auglības problēmas, palēninātu organisma augšanu un attīstību, kā arī citas, ar aminoskābēm saistītas, problēmas.
Sportista priekšrocības aminoskābju izmantošanā un uzņemšanā
Ja aminoskābes lieto pareizi, tās sportistam dod labumu izturības palielināšanā, ļauj ātrāk atgūties no noguruma, samazina muskuļu sāpes un uzlabo to atjaunošanas procesus, kā arī cīnās ar stresa situāciju pārvarēšanu.
Aminoskābes organismā tiek absorbētas 30 minūšu laikā. Tas nozīmē, ka ikviens sportists aminoskābes var patērēt brīdī, kad ķermenim tās ir nepieciešamas, tādējādi nodrošinot organismu ar nepieciešamajām uzturvielām.
Aptuveni 40% neaizvietojamo aminoskābju, kas veido muskuļus ir BCAA. BCAA ir saražotās ķēdes aminoskābes – valīns, leicīns un izoleicīns, kas ķermenim dod enerģiju kustībai un samazina muskuļu bojājumus.
Tāpat neaizvietojamās aminoskābes var efektīvi stimulēt tauku zudumu, kas bieži vien ir izplatītākais iemesls, kādēļ cilvēki pievēršas fiziskajām aktivitātēm.
Sportista organisma papildināšana ar aminoskābēm var samazināt olbaltumvielu sadalīšanos un palielināt to sintēzi. Piemēram, fiziskās slodzes un stresa laikā ķermenis zaudē daudz glutamīna rezervju. Glutamīns var uzlabot imūnsistēmu, kā arī aizsargāt kuņģi un zarnas, tādēļ, lai novērstu dažādu traumu iespējamību, sportistiem šī aminoskābe būtu jāuzņem.
Uzņemot papildu aminoskābes, sportists iegūst vairākas priekšrocības – uzlabotu fizisko aktivitāšu sniegumu kopumā, muskuļu aizsardzību un ātrāku to atjaunošanos, kā arī veicina imūnsistēmas darbību.
FitFactory internetveikalā atrodamās aizvietojamās un neaizvietojamās aminoskābes:
- Glutamīns – šis augstākās kvalitātes uztura bagātinātājs sastāv tikai no vienas sastāvdaļas – L-glutamīna. Produkts uzlabo olbaltumvielu sintēzi, kā arī nodrošina citu uzturvielu labāku uzņemšanu. Tāpat tas nostiprina imunitāti un sekmē atjaunošanos pēc fiziskajām aktivitātēm, kā arī uzlabo muskuļu glikogēna sintēzi. Glutamīnu var lietot kokteiļa veidā, pievienojot 5 g produkta 100 – 150 ml ūdens vai sulai.
- Lizīns – neaizvietojamā aminoskābe, kas veicina audu atjaunošanos, uzlabo brūču un sasitumu dzīšanu, kā arī sekmē tauku dedzināšanu. Organisms pats to neizstrādā, tādēļ tā jāuzņem ar sabalansētu uzturu vai uztura bagātinātājiem. Lietošana: pa 1 tabletei 1 – 2 reizes dienā.
- Arginīns – uztura bagātinātājs sekmē asins apgādi visos ķermeņa orgānos. Uzlabojoties asinsritei, organisma audi veiksmīgāk spēj uzņemt tiem nepieciešamās uzturvielas, piemēram, muskuļaudi tiek apgādāti ar nepieciešamajām aminoskābēm. Produkts būtiski uzlabo fizisko sniegumu treniņu laikā. Lietošana: 100 – 150 ml ūdens jāpievieno 5 g produkta. Lieto 30 minūtes pirms treniņa.
- L-tirozīns – produkts nepieciešams, lai organismā ražotu adrenalīnu, dopamīnu, kā arī melanīnu. Uztura bagātinātājs spēj palīdzēt cīņā ar stresa situācijām, uzlabo garastāvokli un prāta modrību. Tas īpaši nepieciešams veselīgai vairogdziedzera darbībai. Lietošana: 1 kapsula 1 – 3 reizes dienā.
- Citrulīns – dabiski sastopama aminoskābe, kas uzlabo asinsriti un barības vielu piegādi, palielina enerģijas līmeni un samazina nogurumu, kā arī palielina slāpekļa oksīda līmeni. Lietošana: vienu kausiņu (6 g) pirms treniņa nepieciešams sajaukt ar 250 ml ūdens.
- BCAA – uztura bagātinātājs satur augstākās kvalitātes BCAA sazarotās ķēdes aminoskābes, kuras ķermenis neražo pats. Sportistiem ļoti vērtīgas un nepieciešamas aminoskābes, kas palielina muskuļu spēku un pozitīvi ietekmē reģenerāciju pēc treniņa, veicina taukaudu samazināšanos un uzlabo fizisko spēju fiziskās slodzes laikā. Produktu iespējams lietot kokteiļa veidā, sajaucot 10 g produkta ar 100 – 150 ml ūdens vai sulas.
Iepriekš minētie uztura bagātinātāji ir tikai daži no FitFactory plašajā klāstā esošajiem aminoskābes saturošiem produktiem, kas ir sporta uzturam vitāli nepieciešamas.
Ja vēlies iepazīties ar visu aminoskābju vai BCAA piedāvājumu, ieskaties www.fitfactory.lv!
Nodrošinot ikviena sportista organismu ar neaizvietojamām aminoskābēm, būtiski palielinās sportista veiktspēja, izturība, stresa līmenis, muskuļu atjaunošanās ātrums un brūču dzīšanas procesi.
Ikvienam sportistam un fitnesa iesācējam iesakām padomāt par uztura bagātinātāju lietošanu papildu ikdienas maltītēm, lai pasargātu savu veselību un uzlabotu sportisko sniegumu arī turpmāk!