Sportisti jau Senajā Romā un Grieķijā bija pievērsuši uzmanību tam, kā uzlabot savu uzturu, palielināt sportisko potenciālu un sasniegumus. Jau tad pastāvēja dažādi viedokļi par uzturu, taču mūsdienās dažādi viedokļi dalās tieši par pārtikas piedevām un dažādiem uztura bagātinātājiem. Pārtikas piedevas ir koncentrētas pārtikas vielas, ar ko iespējams bagātināt uzturu. Lai kliedētu mītus par pārtikas piedevu nepieciešamību sportista organismam, šajā bloga rakstā izstāstīsim par 3 nozīmīgākajo pārtikas piedevu – proteīna, antioksidantu un kreatīna nozīmi, spējām un lietošanas biežumu!
Ieguvumi no pārtikas piedevu lietošanas:
Pārtikas piedevu lielākā vērtība ir to ātrā uzsūkšanās organismā. Parasti šīs pārtikas piedevas izmanto tie cilvēki, kuri nespēj uzņemt pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Taču viss ir atkarīgs no sportista slodzes – ja esi amatieris, tad no pārtikas piedevām noteikti nebūs jēgas, taču ja sporto jau profesionālā līmenī, tad uztura bagātinātāji u.c. lietas noteikti būs nepieciešamas.
Kad sākt tās lietot?
Pareizi lietotas un gudri izvēlētas pārtikas piedevas patiesi padara dzīvi nedaudz ērtāku, palīdz treniņos iegūt gaidītos rezultātus un paātrina organisma atjaunošanos. Taču pirms jebkura uztura bagātinātāja lietošanas, rūpīgi izvērtē ikdienas uzturu, ja nepieciešams nodot analīzes, lai saprastu, kas visvairāk trūkst organismam. Pārtikas piedevas noteikti nevajadzētu lietot, ja pret kādu no tām ir alerģija, jo tas, ka tās ir citādā formā, nenozīmē, ka alerģija no tām neradīsies.
To iedarbība ir īslaicīga – mīts vai patiesība?
Cilvēku starpā nereti notiek dažādas diskusijas par uztura bagātinātāju iedarbību- daži saka, ka tos nav jēgas lietot, jo to beidzot tos lietot sportistam ”saplaks” muskuļi. Vai tā ir taisnība? Ja turpini intensīvi trenēties, taču neēd pilnvērtīgi, uzturā neuzņem nepieciešamo aminoskābju daudzumu, muskuļu masa patiesi var samazināties, taču, lai to novērstu, vajag parūpēties par primāru organisma sakārtošanu.
Ko dod katra pārtikas piedeva?
Pirms katras pārtikas piedevas uzņemšanas organismā, ir svarīgi apzināties to, kam tās ir nepieciešamas un ko tās mūsu organismam var dot un izmainīt. Tālāk lasi 3 svarīgāko pārtikas piedevu nozīmi un raksturojumu!
Katrs sportists noteikti apzinās, ka organismu apgādāt ar proteīnu ir nepieciešams it īpaši tiem, kuri nodarbojas ar spēka treniņiem, jo bez olbaltumvielām, ko organisms sportojot sašķeļ aminoskābēs, muskuļus nebūs iespējams uzaudzēt. Pētījumos ir pierādīts, ka treniņi pastiprina organisma vajadzību pēc olbaltumvielām (proteīniem) un aminoskābēm, tādēļ arī tos iespējams uzņemt vairākos veidos un garšās – gan pulvera, gan batoniņu, gan dzērienu formā. Papildus iepriekš minētajiem ieguvumiem, proteīns arī spēj uzturēt vajadzīgo enerģijas līmeni, kontrolē apetīti un samazina ķermenī esošo tauku daudzumu. Proteīna batoniņa, dzēriena vai pulvera lietošana parasti notiek pirms treniņa, vai arī gan no rīta, gan vakarā, ja attiecīgajā dienā treniņš nenotiek.
Kreatīns dod spēku un vairo muskuļu masu, organisms to izmanto, lai saražotu īpašu molekulu, kas ir atbildīga par enerģijas piegādi muskuļiem. Daudzu sportistu vidū, tas tiek uzskatīts kā iedarbīgākais uztura bagātinātājs, jo kreatīns, uzlabojot kopējo ķermeņa kompozīciju, palielina muskuļu masu un spēku, tādējādi nodrošinot augstu veiktspēju treniņa laikā. Tas parasti paaugstina fizisko veiktspēju secīgos, īslaicīgos augstas intensitātes vingrojumos. Kreatīns lielākoties ir pieejams puvera veidā, sajaucams ar ūdeni, un tā lietošana nepieciešama vismaz vienu reizi dienā.
Antioksidanti ir vitamīni un minerālvielas, kas spēj iznīcināt brīvos radikāļus organismā un novērst to kaitējumu. Fizisko aktivitāšu veikšanas procesā mūsu ķermenim rodas stress, kas tikai palielina brīvo radikāļu esamību organismā, tādēļ arī antioksidanti ir tie, kas būtu jāuzņem fiziski aktīviem cilvēkiem. Vispazīstamākie no antioksidantiem ir E un C vitamīns, kā arī selēns, cinks un magnijs, taču šie vitamīni ne tikai cīnās ar brīvajiem radikāļiem, bet arī uzlabo imunitāti, mazina vēža un citu slimību iespējamību. Parasti tos lieto katru dienu vai iziet noteiktu kursu – mēneša vai triju garumā.
Noteikti atceries to, ka šīs trīs pārtikas piedevas ir noderīgas un palīdzēs sasniegt vēlamos rezultātus neatkarīgi no tā, kādu sporta veidu esi izvēlējies. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, tos nepieciešams lietot tikai vajadzības gadījumā, vislabāk pirms tam konsultējoties ar ārstu!