Magnijs ir viena no cilvēka organismam svarīgākajām vielām – tas rūpējas par sirds, nieru un muskuļu veselību, stiprina kaulus, regulē vielmaiņu, kā arī piedalās virknē citu veselībai nozīmīgu procesu.
Magnija deficīts visbiežāk novērojams tad, ja šī vērtīgā viela netiek pienācīgi iekļauta ēdienkartē – uzturā trūkst produktu, kuru sastāvā atrodams magnijs. Tomēr magnija deficītu var veicināt arī dažādi organisma procesi, kā rezultātā ķermenis uzturvielas nespēj pilnvērtīgi absorbēt. Organismā atrodamo magniju tāpat spēj ietekmēt atsevišķu medikamentu lietošana un alkohola patēriņš.
Pārliecinies, ka ēd produktus, kas nodrošina organismu ar magniju, piemēram, zaļos lapu dārzeņus, pupiņas, zivis, riekstus, augļus un dārzeņus, un nepieciešamības gadījumā konsultējies ar ārstu – iespējams, tev nepieciešams papildus lietot kādu no magniju saturošiem uztura bagātinātājiem.
Pastāvīgs nogurums
Pie izteikta noguruma nereti vainojami dažādi ārēji faktori – hronisks stress, saspringts darba grafiks, fiziska slodze vai nepietiekams miegs, tomēr atsevišķos gadījumos nogurums var liecināt par kādu nopietnu saslimšanu vai uzturvielu trūkumu. Tiesa, nespēks raksturīgs virknei veselības problēmu, taču viens no nepatīkamo sajūtu cēloņiem var būt magnija deficīts. Šī viela palīdz ražot un pārvadīt enerģiju, līdz ar to tās trūkums veicina sliktu pašsajūtu un nogurumu.
Muskuļu spazmas un krampji
Ķermeņa muskuļos atrodami aptuveni 25% magnija. Kopā ar kalciju magnijs palīdz nodrošināt muskuļu un nervu tonusu, savukārt, ja magnija trūkst, procesi nefunkcionē pilnvērtīgi. Šūnas tiek aktivētas pārlieku spēcīgi, kā rezultātā nervi pastiprināti sūta impulsus muskuļiem, izraisot spēcīgas kontrakcijas. Novērojams muskuļu sasprindzinājums, spazmas un krampji. Īslaicīgs risinājums ir stiepšanās vingrojumi un muskuļu masāža, savukārt atbrīvoties no nepatīkamajiem simptomiem palīdzēs magnijs, un D, E un B vitamīni.
Aritmija
Magnijs palīdz nodrošināt normālas muskuļu kontrakcijas, tai skaitā regulējot organisma galveno muskuli – sirdi. Ja ķermenim trūkst magnija, var attīstīties aritmija – patoloģiski neregulārs sirds ritms vai sirdsdarbība. Atsevišķi pētījumi tāpat apliecina, ka magnijam ir būtiska loma sirds slimību profilaksē.
Reiboņi
Magnija deficīts spēj izraisīt spēcīgus reiboņus un līdzsvara izjūtas traucējumus. Parasti sajūtas ir ilglaicīgas un pakāpeniski kļūst izteiktākas.
Slikta dūša un vemšana
Slikta dūša parasti ir viena no agrīnām magnija deficīta pazīmēm. Šis simptoms parasti nav pārlieku smags, taču saglabājas ilgstoši, tādējādi ietekmējot cilvēka dzīves kvalitāti. Ņem vērā, ka pastāvīgs nelabums tāpat var liecināt par virkni citu saslimšanu, tāpēc, lai noteiktu precīzu diagnozi, nepieciešams veikt atbilstošas pārbaudes.
Tirpšana un nejutīgums
Magnijs iesaistīts vairāk nekā 300 organisma bioķīmiskajās reakcijās, līdz ar to tā deficīts būtiski ietekmē tavu kopējo veselības stāvokli un pašsajūtu. Viens no brīdinājuma signāliem, kas liecina par to, ka traucēta nervu un muskuļu darbība, ir tirpoņa un nejutīgums kādā no ķermeņa daļām. Visbiežāk sajūtas novērojamas ekstremitātēs vai sejas muskuļos.
Raksts balstīts no medicine portāla esošās informācijas.